piątek, 13 lipca 2012

Historia szydełkowania cz. 7 Lata 30. i 40.

Po dłuższej przerwie ciąg dalszy historycznych wywodów. 
W latach 30-tych moda poszła na przód. Na światło dzienne wyszły dzienne sukienki do połowy łydki, które często posiadały do kompletu odpowiedni sweterek. Na wyjątkowe okazje panie mogły wybrać długie suknie wykończone falbankami, lub ażurowymi wstawkami tworzonymi przez połączenie różnych szydełkowych elementów. Te z pozoru proste ubrania miały w sobie niezwykłą kokieterie w iście hollywoodzkim stylu tamtych lat.
Również wszelkie akcesoria uzupełniające odzież miały się wyśmienicie. Kołnierzyki, mankiety, czy torebki. Pojawiły się także szydełkowe kapelusze o najróżniejszej wielkości rond, spod których elegantki tajemniczo spoglądały na mężczyzn. Jednak zdecydowanie prym w odzieży wiodły białe bluzeczki z krótkim rękawkiem dziergane z cienkich nici, dzięki czemu miały charakter naprawdę misternej efektownej roboty.
Dodatkowo można było spotkać się z szlafrokami, czy wdziankami (lizeskami) dzierganymi specjalnie do uzupełnienia bielizny nocnej -> koszul nocnych, czy wchodzącej w tym czasie do mody kobiecej dwuczęściowej piżamy.

 1. i 2. Sukienki dzienne
 3. Sukienki wieczorowe
4., 5. i 6. Bluzki, sweterki, szlafroki, lizeski...
7. Kapelusze
 
Moda lat 40-stych owocowała najróżniejszymi typami nakryć głowy. Prym wiodły toczki, które przybierały najróżniejsze kształty i obowiązkowo musiały tworzyć zgrany duet z torebką. Czas II wojny światowej zmusił również wiele kobiet do pracy w fabrykach. Na potrzeby wygodnej pracy zaczęły nosić szydełkowe siatki do włosów, które maja średniowieczny rodowód, gdzie na dworze damy zakładały siatki przetykane perłami na misterne upięcia. Szydełkowe siatki do włosów w latach 40-tych bywały i ozdobione kokardami, przetykane paciorkami specjalnie na wieczorne wyjścia.
Wizerunek modnej kobiety dopełniały nadal urocze bluzeczki ozdobione falbankami. Wróciły do łask szydełkowe rękawiczki, które królowały do 1910 roku. Prawdziwe modnisie nie zapominały o swoich parasolkach i tworzyły dla nich ozdobne futerały. Z innych akcesoriów szydełkowych proponowanych w tamtych latach przez hobbystyczne wydawnictwa warto przyglądnąć się szydełkowej biżuterii o dużych wzorach ( najczęściej kwiatowych ). Lata 30-ste i 40-te to lata rozwoju szydełkowych akcesoriów jak i prasy, w której pojawiały się wraz z opisami wykonania oryginalne modele. 
 1. Siatki do włosów dzienne i wieczorowe.
 2. Biżuteria, kołnierzyki, mankiety szydełkowe.
 3. Rękawiczki


 4., 5., 6. i 7. Torebki, toczki i inne nakrycia głowy.
 8. Bielizna, lizeski
 9. Białe, delikatne bluzeczki

4 komentarze: