niedziela, 3 czerwca 2012

Historia szydełkowania cz. 5 XIX w.


Dopiero w połowie XIX w po raz pierwszy szydełko trafiło na łamy prasy kobiecej, w niej również pojawiły się pierwsze instrukcje jak samodzielnie wykonać kołnierzyki, mankiety, peleryny i nakrycia głowy. Pierwszeństwo przypada w udziale holenderskiemu magazynowi „Penelope”, w którym w 1824 roku ukazały się pierwsze szydełkowe modele dla pań. Schematy zamieszczane w żurnalach nie dla wszystkich były czytelne. W tym samym czasie powstawały szkoły dla panien, gdzie uczono robótek ręcznych a na zajęciach uczono czytać schematy wydawnictw. 
 Początkowo robienie na szydełku było igraszką dla bogatych panien. Biedota miała się ograniczać do robienia na drutach, jako że szydełkowanie było sztuką finezyjną i fantazyjną. W pewnym momencie nawet posunięto się do zakazu nauki i tworzenia na szydełku przez niższe sfery.
Wracając do naszej podróży w czasie. Trzeba zauważyć, ze w latach od 1800 do 1910 roku kobiety nie tylko korzystały z koronek szydełkowych, ale i tworzyły bardziej praktycznych części garderoby, które nie były pozbawione oryginalności i dobrego smaku. Nie zastąpione okazały się być chusty oraz peleryny, które idealnie pasowały do noszonych kreacji czy to na dzień czy na wieczór. Panie lubiące ciepłe okrycia na jesienne i zimowe dni decydowały się na bluzki i kaftany wykonane z grubszych wełen.
A do tego koniecznie dobierały jakiś uroczy czepek lub kapelusik, czy też spódnice do kompletu. W domowym zaciszu panie nosiły jeszcze szydełkowe kapcie. Nie mogę również zapomnieć o panach, dla których troskliwe żony i matki tworzyły ciekawe nakrycia głowy odpowiednie na różne okazje z życia codziennego np. specjalna czapka na ryby. Moda męska rozwijała się zawsze równolegle do mody damskiej.
Dla takiej drogi rozwoju szydełkowania nie bez znaczenia jest XIX w. rozwój manufaktur w których zaczęto produkować coraz szerszy asortyment włóczek, kordonków i innych akcesoriów przydatnych w robótkach ręcznych.  
 1., 2., 3. - najstarsze fotografie pochodzące z ok. 1800 r. 


Poniżej rożne przykłady z szydełkowej mody tamtych lat.

 Na koniec coś z męskiej mody ;)

2 komentarze:

  1. Bardzo misterną pracę widać na tych zdjęciach. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń