środa, 3 września 2014

Co piszczy w kulturze?

Przed Wami pierwsza odsłona Tygodnika Kulturalnego. Mam nadzieję, że znajdziecie dla siebie coś ciekawego. Ze swojej strony obiecuję na moim blogu fotorelacje z wydarzeń, w których sama wezmę udział.Środa, 3 września 2014 r.

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków
O godzinie 18:00 w MOCAKu rozpocznie się dyskusja towarzysząca wystawie "Papieże", poświęcona powszechnemu posługiwaniu się wizerunkiem papieża w kulturze wizualnej. "Czy sztuka potrzebuje papieża?" - zastanawiać się będą Łukasz Baksik, ksiądz Adam Boniecki oraz Agnieszka Tarasiuk. Prowadzenie: Katarzyna Wincenciak.

Kino Paradox, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków
Kino Paradox zaprasza na replikę 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Festiwalowa tematyka obraca się wokół problemu osób niepełnosprawnych. O godzinie 19:00 na ekranie pojawi się fińska fabuła zatytułowana "Maria" w reżyserii Iiny Hänninen, a następnie polski dokument pt. "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego oraz polsko-armeńska produkcja dokumentalna pt. "Pieśń pasterza" wyreżyserowana przez Vahrama Mkhitaryana. Czwartek, 4 września 2014 r.
Galeria Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, 31-011 Kraków
W ramach rozbudowy Kolekcji Bunkra Sztuki dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory Galerii powiększą się o dziesięć nowych prac przygotowanych specjalnie z myślą o Kolekcji Bunkra. Zaprezentowane zostaną: instalacja wideo Angeliki Markul "400 milliards de planètes" oraz instalacja site specific Maćka Chorążego "Flashback back back". Specjalny recital coverów najsłynniejszych piosenek przygotowany przez Dankę Ambrozkiewicz będzie transmitowany na żywo w Galerii Dolnej za pośrednictwem Skype’a.

Kino Paradox, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków
W kinie Paradox w ramach kontynuacji projekcji festiwalowych o godzinie 19:00 obejrzeń można brytyjski film fabularny pt. "Życie tam" w reżyserii Davida Ellingtona. Kolejne seanse to polski dokument Sylwii Michałowskiej pt. "Powrót" oraz dokumentalna produkcja argentyńska pt. "Wielki udawacz" w reżyserii Néstora Frenkela.Piątek, 5 września 2014 r.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków
Muzeum poleca trzydniową wystawę Classic Moto Show – jedno z największych wydarzeń poświęconych zabytkowej motoryzacji w Polsce. Wystawa czynna będzie w godzinach 9:00 – 20:00. Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostaną dodatkowo warsztaty i pokazy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.


Sobota, 6 września 2014 r.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków
Wśród sobotnich atrakcji Classic Moto Show warto zwrócić uwagę na warsztaty dla uczestników wystawy zainteresowanych tematyką zabytkowej motoryzacji. Muzeum czynne będzie od 9:00 do 20:00.

Rybna koło Krakowa (wskazówki dojazdu)
W sobotę miłośnicy rękodzieła powinni koniecznie zatrzymać się w Rybnej. OTWARTE PRACOWNIE to cykl spotkań w pracowniach twórców rzemiosła w Małopolsce zorganizowany przez Fundację NADwyraz. Przystanek w Rybnej prezentuje garncarstwo i koronkę. Pracownie czynne są od 11:00 do 19:00, a wstęp do każdej z nich jest wolny.
Średniowieczna Warownia Inwałd, Inwałd ul. Wadowicka 169, 34-120 Andrychów
Dla wielbicieli średniowiecza moc atrakcji czeka w Inwałdzie: XIV-wieczne widowisko plenerowe, turniej rycerski o smocze jajo, pokazy tańców, a nawet bitwa ze smokiem. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 11:00 do 20:00.

Skałki obok TVP, Krzemionki, Kraków
Dzika Klinika to jedno z niewielu miejsc w Małopolsce, gdzie ranne dzikie zwierzęta mogą uzyskać fachową pomoc. Lecznica bardzo potrzebuje pieniędzy na bieżącą działalność i tak narodził się pomysł pikniku linowego, podczas którego zbierane będą datki. Organizatorzy zapraszają o godzinie 13:00 wszystkich chętnych na zjazdy po linach, chodzenie po taśmie oraz wspinaczkę skałkową. Cel szczytny, więc warto zajrzeć choćby na chwilę i wrzucić do puszki kilka złotych na pomoc dla zwierzaków.

ul. Włodzimierza Tetmajera, Kraków, Bronowice
Szczególnie polecam kolejne obchody kolejne święta ulicy Tetmajera od godz. 15:00 do 22:00, zorganizowane przez Radę Dzielnicy VI Bronowice, Centrum Kultury im. Henryka Jordana oraz Towarzystwo Przyjaciół Bronowic. W ubiegłym roku było po prostu fantastycznie, a zdjęcia obejrzeć możecie u mnie na blogu: http://fiolety.blogspot.com/2013/09/swieto-ulicy-wodzimierza-tetmajera.html.
Niedziela, 7 września 2014 r.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków
W ostatnim dniu wystawa Classic Moto Show czynna będzie od 9:00 do 18:00. Może macie ochotę na bezpłatną „przejażdżkę po Kazimierzu londyńską taksówką”?

Olkusz-Żurada (wskazówki dojazdu)
Fundacja NADwyraz zaprasza od 11:00 do 19:00 w ramach OTWARTYCH PRACOWNI do Olkusza-Żurady na pokazy kowalstwa. To doskonała okazja do tego, by podejrzeć rzemieślników przy pracy i samemu spróbować swoich sił w rękodziele.

Średniowieczna Warownia Inwałd, Inwałd ul. Wadowicka 169, 34-120 Andrychów
Podczas drugiej części oblężenia Warowni Inwald w programie m.in. rodzinna gra terenowa i turnieje łucznicze i rycerskie. Wszystkie wydarzenia odbywają się w godzinach 11:00-16:00Jak widzicie, najbliższe dni obfitują w ciekawe zdarzenia. Dla rękodzielników najbardziej interesujące są spotkania w OTWARTYCH PRACOWNIACH oraz Święto ulicy Tetmajera. Po tylu wrażeniach trzeba będzie przez chwilę odpocząć, więc do usłyszenia w następną środę.

Pozdrawiam cieplutko, Wasz dyżurny kaowiec - Monia


2 komentarze:

  1. Monia cudnie to wszystko napisałaś! dzięki Tobie będziemy teraz na bieżąco!:) bardzo dziękujemy:)!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapomniałam napisać, że wernisaż w Bunkrze Sztuki w czwartek rozpoczyna się o godzinie 18:00 ;)

    OdpowiedzUsuń